kostka granitowa
  • Profesjonalne układanie
    kostki granitowej
    SZYBKO, TRWALE, PROFESJONALNIE
    Zadzwoń po darmową wycenę
    600 330 525

Brukarstwo KrakówBrukarstwo Kraków - postaw na wytrzymałą i elegancką kostkę granitową
Kostka granitowa jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do wykładania różnych powierzchni. Jej największą zaletą jest przede wszystkim uniwersalne zastosowanie. Można użyć jej zarówno na terenie wokół domu, jak i w przestrzeni publicznej. Surowiec ten doskonale sprawdza się przy tworzeniu różnego rodzaju chodników, dróg dojazdowych do działek oraz podjazdów. O czym warto wiedzieć, decydując się na kostkę granitową? Przede wszystkim należy wybrać specjalistyczną firmę specjalizującą się w zakresie, jakim jest brukarstwo. Kraków na szczęście jest dużym miastem więc nie ma z tym żadnego problemu. Dodatkowo posiadają minimalną wiedzę w tym zakresie, możesz ocenić, czy prace wykonane przez specjalistów są zgodne z wszelkimi zaleceniami.

Brukarstwo Kraków charakterystyka materiału

Kostka granitowa jest materiałem kamiennym o szerokim zastosowaniu. Na rynku dostępnych jest jednak wiele elementów, które różnią się między sobą:


- klasą - zależą od tego, z jakiego surowca zostały wykonane,
- gatunkiem - odnoszącym się do sposobu obróbki,
- kolorem - z różnym zabarwieniem,
- wielkością - zależnie od miejsca zastosowania.

Każda z wyżej wymienionych cech determinuje także cenę materiału. Najtańsze są klasyczne kostki granitowe. Wybierając wersję z nietypowym zabarwieniem np. czerwonym, należy liczyć się z nawet dwukrotnie wyższą ceną. Efekt jest jednak zaskakujący.


Brukarstwo Kraków zalety kostki


Kraków jest miastem, które oferuje szerokie możliwości w zakresie wyboru różnych rodzajów kostek kamiennych. Jednak niezależnie od tego, na jaki typ postawisz, każda kostka granitowa ma takie same właściwości.

Największą zaletą tego materiału jest przede wszystkim wysoka trwałość na ścieranie, czy uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia jest także odporność na zmienne warunki atmosferyczne: działanie wysokich i niskich temperatur, deszcz, czy długotrwałe promieniowanie słoneczne.

Bardzo dużym plusem są także szerokie możliwości w zakresie ułożenia. Wykorzystując różne rodzaje kostki granitowej w zakresie kolorystyki, czy nawet samego rozmiaru, można stworzyć ciekawe wzory atrakcyjne wizualnie.

Brukarstwo Kraków kolory

Najczęściej wybierana jest kostka z granitu w kolorze szarym. Jest to materiał wyjątkowo uniwersalny, który doskonale komponuje się z większością budynków, czy ich otoczeniem. Nie jest to jednak jedyny wybór, na który stawiają klienci. Bardzo popularna jest także kostka granitowa:

- czerwona,
- czarna szwed,
- szaro-ruda.

Kolorowy materiał wybierany jest szczególnie wtedy, kiedy projekt przewiduje ciekawy wzór lub napis. Drugie rozwiązanie sprawdza się np. w przypadku podjazdów firmowych. Coraz większa grupa klientów decyduje się także na wykonanie całego podjazdu z wykorzystaniem ciemnej kostki granitowej szwed. W połączeniu z podobną kolorystyką elewacji budynku i ogrodzeniem posesja w takim przypadku prezentuje się wyjątkowo elegancko i wyróżnia na tle sąsiedztwa.

Brukarstwo Kraków przygotowanie podłoża

Niezależnie od tego, jaki rodzaj kostki granitowej wybierzesz, w każdym przypadku bardzo ważne będzie odpowiednie przygotowanie nawierzchni do jej ułożenia. To często decyduje o wytrzymałości stworzonego chodnika lub podjazdu. Na szczęście nie musisz  prac przygotowawczych wykonywać samodzielnie. Na rynku działa wiele firm, które specjalizują się w obszarze, jakim jest brukarstwo. Kraków ma wyjątkowo bogatą ofertę w tym zakresie, więc nie musisz obawiać się, że zostaniesz z problemem sam.

Jedną z najważniejszych kwestii podczas przygotowania gruntu jest wykonanie wykopu pod kostkę. Jego głębokość zależy głównie od wielkości materiału, jaki wybierasz. Jeżeli jest to najmniejsza kostka granitowa w rozmiarze ok. 6 cm - wystarczająca będzie maksymalna głębokość do 15 cm. Jednak im większy element, tym głębszy wykop.

W przypadku układania kostki kamiennej na chodnikach, czy podjazdach nie bez znaczenia będzie tak zwane obramowanie obszaru, na którym prowadzone będą prace. Warto najpierw wytyczyć go za pomocą linek i drewnianych palików. Następnie trzeba wyrównać grunt i dopiero wówczas montować obrzeża.

Przed ułożeniem kostki granitowej na pozostałej powierzchni, warto w pierwszej kolejności zadbać o właściwy podkład. Zazwyczaj jest to podsypka z piasku lub mieszanki piasku i cementu. Grubość warstwy podkładu jest zależna od rozmiaru układanej kostki. Zazwyczaj jednak wystarczająca jest podsypka do 5 cm. Dlaczego jest to takie ważne? Od prawidłowego przygotowania podkładu zależy osadzenie kostki i jej stabilizacja.

Proces układania kostki z granitu

Samo układanie kostki granitowej nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga odpowiedniej precyzji i umiejętności, które decydują o czasie wykonania pracy. To sprawia, że tak dużym zainteresowaniem cieszy się brukarz w krakowie. W Krakowie firmy, które oferują taką usługę praktycznie cały czas mogą liczyć na nowe zlecenia. Powierzenie czynności specjalistom jest wygodne i gwarantuje idealne ułożenie kostki granitowej, nawet w przypadku zaawansowanych i wymagający wzorów.

Wypełnianie szczelin i zagęszczanie bruku

Ostatecznym wykończeniem podczas układania kostki brukowej jest wypełnienie szczelin i właściwe zagęszczenie bruku. W przypadku pierwszej czynności wykorzystywany jest piasek lub żwir. Bardzo ważne, aby był to materiał charakteryzujący się przepuszczalnością. Dzięki temu woda opadowa będzie mogła bez problemu spływać między szczelinami i unikniesz uciążliwych kałuży gromadzących się na powierzchni chodnika, czy podjazdu.

Jak wygląda zagęszczanie bruku? Polega ono na ubijaniu materiału, co gwarantuje wyrównanie jego powierzchni na całym obszarze. Może zdarzyć się, że po zagęszczaniu konieczne będzie ponowne wypełnienie szczelin piaskiem w celu jego uzupełnienia.

Czy warto impregnować kostkę granitową?

Wielu klientów uważa, że kostka granitowa sama w sobie bardzo dobrze się prezentuje i jest na tyle odporna, iż nie ma potrzeby jej impregnacji. Nie do końca zgadzają się z tym specjaliści odpowiedzialni za brukarstwo. Bez wątpienia materiał ten jest wytrzymały wobec zmiennych warunków atmosferycznych, czy działania wody. Jednak w przypadku, kiedy dochodzi do zetknięcia się z substancjami oleistymi, czy smolistymi, dochodzi do przebarwień. Wystarczy więc lekki wyciek z silnika samochodu, który zostawisz na moment przed wjazdem do garażu, aby na podjeździe powstały mało estetycznie prezentujące się plamy. Co więcej, zazwyczaj nie można się ich pozbyć. Właśnie dlatego warto rozważyć impregnację kostki z granitu. Wówczas wspomniane wcześniej substancje można bez problemu usunąć z jej powierzchni. Jest to gwarancja estetycznej i trwałej powierzchni na długie lata.

Oferta:
© 2020 Kris-pol kostka granitowa Sitemap
Realizacja: Agencja Interkatywna WebProm