Zadzwoń: 600 330 525
kostka granitowa
  • Profesjonalne układanie
    kostki granitowej
    SZYBKO, TRWALE, PROFESJONALNIE
    Zadzwoń po darmową wycenę
    600 330 525

Brukarstwo KrakówBrukarstwo Kraków - postaw na wytrzymałą i elegancką kostkę granitową
Kostka granitowa jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do wykładania różnych powierzchni. Jej największą zaletą jest przede wszystkim uniwersalne zastosowanie. Można użyć jej zarówno na terenie wokół domu, jak i w przestrzeni publicznej. Surowiec ten cieszy się dużą popularnością nie tylko w mieście Kraków ale również w całej Polsce. Doskonale sprawdza się przy tworzeniu różnego rodzaju chodników, dróg dojazdowych do działek oraz podjazdów. O czym warto wiedzieć, decydując się na kostkę granitową? Przede wszystkim należy wybrać specjalistyczną firmę specjalizującą się w zakresie, jakim jest brukarstwo. Kraków na szczęście jest dużym miastem więc nie ma z tym żadnego problemu. Dodatkowo posiadając minimalną wiedzę w tym zakresie, możesz ocenić, czy brukarstwo wykonane przez specjalistów jest zgodne z wszelkimi zaleceniami w mieście Kraków.

Brukarstwo Kraków charakterystyka materiału

Kostka granitowa jest materiałem kamiennym o szerokim zastosowaniu. Na składach w mieście Kraków, dostępnych jest jednak wiele kostek, które różnią się między sobą:


- klasą - zależą od tego, z jakiego surowca zostały wykonane,
- gatunkiem - odnoszącym się do sposobu obróbki,
- kolorem - z różnym zabarwieniem,
- wielkością - zależnie od miejsca zastosowania.

Każda z wyżej wymienionych cech determinuje także cenę materiału. Najtańsze są klasyczne kostki granitowe. Wybierając wersję z nietypowym zabarwieniem np. czerwonym, należy liczyć się z nawet dwukrotnie wyższą ceną. Efekt jest jednak zaskakujący.


Brukarstwo Kraków zalety kostki


Kraków jest miastem, które oferuje szerokie możliwości w zakresie wyboru różnych rodzajów kostek kamiennych. Jednak niezależnie od tego, na jaki typ postawisz, każda kostka granitowa ma takie same właściwości.

Największą zaletą tego materiału jest przede wszystkim wysoka trwałość na ścieranie, czy uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia jest także odporność na zmienne warunki atmosferyczne: działanie wysokich i niskich temperatur, deszcz, czy długotrwałe promieniowanie słoneczne, których nie brakuje w mieście Kraków.

Bardzo dużym plusem są także szerokie możliwości w zakresie ułożenia. Wykorzystując różne rodzaje kostki granitowej w zakresie kolorystyki, czy nawet samego rozmiaru, można stworzyć ciekawe wzory atrakcyjne wizualnie dostępne do podglądnięcia w realizacjach z miasta Kraków.

Brukarstwo Kraków kolory

Klienci z miasta Kraków, najczęściej wybierają kostkę granitową w kolorze szarym. Jest to materiał wyjątkowo uniwersalny, który doskonale komponuje się z większością budynków, czy ich otoczeniem. Nie jest to jednak jedyny wybór, na który stawiają klienci. Kraków bardzo lubi kostka granitowa:

- czerwona,
- czarna szwed,
- szaro-ruda.

Kolorowy materiał wybierany jest szczególnie wtedy, kiedy projekt przewiduje ciekawy wzór lub napis. Drugie rozwiązanie sprawdza się np. w przypadku podjazdów firmowych. Coraz większa grupa klientów decyduje się także na wykonanie całego podjazdu z wykorzystaniem ciemnej kostki granitowej szwed. W połączeniu z podobną kolorystyką elewacji budynku i ogrodzeniem posesja w takim przypadku prezentuje się wyjątkowo elegancko i wyróżnia na tle sąsiedztwa.

Brukarstwo Kraków przygotowanie podłoża

Zawsze brukarstwo należy rozpocząć od przygotowania podłoża pod ułożenie kostki granitowej. To właśnie ten etap decyduje o trwałości nawierzchni, która powinna być niezmienna mimo różnych warunków atmosferycznych. Poniżej znajdują się poszczególne etapy brukarstwa:

Brukarstwo Kraków - Wykop pod Kostkę:

Brukarstwo rozpoczynamy od wykopu. Jego głębokość zależy od rodzaju terenu, rodzaju kostki oraz przewidywanego obciążenia nawierzchni. Dla mniejszych elementów, jak kostka o grubości 6 cm, głębokość do 15 cm może być wystarczająca. Jednak w przypadku większych elementów lub terenów o słabej nośności, zaleca się głębszy wykop, który może osiągać nawet 30 cm lub więcej. Głębszy wykop jest również zalecany na obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych lub w miejscach narażonych na intensywne obciążenia, jak np. parkingi, podjazdy czy drogi dojazdowe.

Brukarstwo a Warstwa Nośna w Krakowie:

Podstawą stabilnego podłoża pod bruk jest warstwa nośna, zazwyczaj wykonana z tłucznia lub gruboziarnistego kruszywa. Ta warstwa zapewnia nie tylko stabilność, ale również umożliwia drenaż wody, co jest kluczowe dla zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym przez mróz. Grubość warstwy nośnej zależy od warunków terenowych i przewidywanego obciążenia, ale zwykle wynosi od 15 do 30 cm.

Warstwa Wyrównująca brukarstwo Kraków:

Kolejnym krokiem jest nałożenie warstwy wyrównującej, złożonej z mieszanki piasku i cementu lub samego piasku. Ta warstwa umożliwia dokładne wypoziomowanie powierzchni pod kostkę oraz zapewnia dodatkową stabilność. Grubość warstwy wyrównującej wynosi zazwyczaj około 5 cm, ale może być dostosowana do indywidualnych potrzeb projektu.

Geowłóknina dla brukarstwo Kraków:

W niektórych sytuacjach, szczególnie na terenach z problemami z wodą gruntową lub gdzie wymagana jest dodatkowa stabilizacja, stosuje się warstwę geowłókniny. Brukarstwo bez geowłókniny to proszenie się o kłopoty. Geowłóknina oddziela warstwę nośną od wyrównującej, zapobiegając mieszaniu się materiałów i ułatwiając drenaż. Dzięki temu na powierzchni nie występują nierówności.

Brukarstwo Kraków - Kompaktowanie:

Każda warstwa powinna być starannie skompaktowana, aby zapewnić maksymalną stabilność. Kompaktowanie warstwy nośnej i wyrównującej jest kluczowe dla zapobiegania przemieszczaniu się i osiadaniu kostki w przyszłości.

Brukarstwo Kraków - Obrzeże:

Obrzeże jest ważnym elementem składającym się na brukarstwo, który pomaga utrzymać kostkę na miejscu. Powinno być ono wykonane z solidnych materiałów, takich jak betonowe obrzeża lub krawężniki, i być odpowiednio zamocowane. Kraków posiada wielu producentów obrzeży w obrębie swoich granic. Z uwagi na wagę obrzeża, najkorzystniej wybrać zlokalizowane jak najbliżej inwestycji.

Brukarstwo Kraków - Drenaż:

W miejscach narażonych na zatrzymywanie wody warto zaplanować system drenażowy. Może to być wykonane poprzez odpowiednie ukształtowanie podkładu lub zastosowanie specjalnych systemów drenażowych.

Brukarstwo z właściwe przygotowanym podłożem to klucz do sukcesu każdego projektu. Staranne zaplanowanie i wykonanie tych etapów pracy zapewnia, że nawierzchnia będzie stabilna, trwała i odporna na różnorodne warunki atmosferyczne.

Proces układania kostki z granitu

Samo układanie kostki granitowej nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga odpowiedniej precyzji i umiejętności, które decydują o czasie wykonania pracy. To sprawia, że tak dużym zainteresowaniem cieszy się brukarstwo Kraków. W Krakowie firmy, które oferują brukarstwo, praktycznie cały czas mogą liczyć na nowe zlecenia. Powierzenie czynności specjalistom jest wygodne i gwarantuje idealne ułożenie kostki granitowej, nawet w przypadku zaawansowanych i wymagający wzorów.

Wypełnianie szczelin i zagęszczanie bruku

Ostatecznym wykończeniem podczas układania kostki brukowej jest wypełnienie szczelin. Dodatkowo brukarstwo należy zakończyć zagęszczenie kostki. W przypadku pierwszej czynności wykorzystywany jest piasek lub żwir. Bardzo ważne, aby był to materiał charakteryzujący się przepuszczalnością. Dzięki temu woda opadowa będzie mogła bez problemu spływać między szczelinami i unikniesz uciążliwych kałuży gromadzących się na powierzchni chodnika, czy podjazdu.

Jak wygląda zagęszczanie bruku? Polega ono na ubijaniu materiału, co gwarantuje wyrównanie jego powierzchni na całym obszarze. Może zdarzyć się, że po zagęszczaniu konieczne będzie ponowne wypełnienie szczelin piaskiem w celu jego uzupełnienia.

Czy warto impregnować kostkę granitową?

Wielu klientów uważa, że kostka granitowa sama w sobie bardzo dobrze się prezentuje i jest na tyle odporna, iż nie ma potrzeby jej impregnacji. Nie do końca zgadzają się z tym specjaliści odpowiedzialni za brukarstwo. Bez wątpienia materiał ten jest wytrzymały wobec zmiennych warunków atmosferycznych, czy działania wody. Jednak w przypadku, kiedy dochodzi do zetknięcia się z substancjami oleistymi, czy smolistymi, dochodzi do przebarwień. Wystarczy więc lekki wyciek z silnika samochodu, który zostawisz na moment przed wjazdem do garażu, aby na podjeździe powstały mało estetycznie prezentujące się plamy. Co więcej, zazwyczaj nie można się ich pozbyć. Właśnie dlatego warto rozważyć impregnację kostki z granitu. Wówczas wspomniane wcześniej substancje można bez problemu usunąć z jej powierzchni. Jest to gwarancja estetycznej i trwałej powierzchni na długie lata.

Brukarstwo Kraków - Skawina, Brukarstwo Kraków - Krzeszowice, Brukarstwo Kraków - Zabierzów, Brukarstwo Kraków - Liszki, Brukarstwo Kraków - Zielonki, Brukarstwo Kraków - Słomniki, Brukarstwo Kraków - Kocmyrzów, Brukarstwo Kraków - Luborzyca, Brukarstwo Kraków - Czernichów, Brukarstwo Kraków - Mogilany, Brukarstwo Kraków - Jerzmanowice, Brukarstwo Kraków - Przeginia, Brukarstwo Kraków - Skała, Brukarstwo Kraków - Wielka Wieś, Brukarstwo Kraków - Świątniki Górne, Brukarstwo Kraków - Iwanowice, Brukarstwo Kraków - Igołomia, Brukarstwo Kraków - Wawrzeńczyce, Brukarstwo Kraków - Michałowice, Brukarstwo Kraków - SułoszowaOferta:
© 2020 Kris-pol kostka granitowa Sitemap
Realizacja: Agencja Interkatywna WebProm